Hakkımızda

Hakkımızda

Bu dağın hikayesi Homerosla başlar...  

Antik tarih yazarı Homeros’un “hayvanların anası, kaynağı bol, bin pınarlı İda” olarak nitelendirdiği Kazdağları, mitolojide önemli bir yer tutar. İsminin Giritli denizciler tarafından, Girit'te Zeus'un doğduğu İda Dağı'na atıfta bulunmak için İda konduğu mitolojide yer alır.   Efsaneye göre Zeus bu dağlarda doğmuş, tanrılar Truva Savaşı'nı buradan izlemiş ve Afrodit ilk kez burada aşık olmuştur. Hera, Afrodit ve Athena'nın katıldıkları, tarihteki “ilk rüşveti” teklif ettikleri 10 yıl sürecek olan Truva Savaşı'na yol açan o meşhur güzellik yarışması burada yapılmıştır. Yine Aristo ilk felsefe okulunu burada açmıştır.   10 yıl süren Truva savaşı sonunda annesi Aphrodit’in de yardımıyla babası Ankhises’i sırtlayıp sığınır İda’nın doruklarına yarı tanrı Aeneas. Antandros (Altınoluk) kentinde gemilerini yaptırıp açılır sonra Akdeniz’e ve Roma’nın kuruluş öyküsü böyle başlar şair Vergilius’un destanında.   Kazdağı eteklerinde, tarih boyunca pek çok yerleşimlerin kurulduğu, antik kaynaklardan ve günümüze kadar gelen tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır.   Yörenin ilk sakinlerinin Karlar, Troyalılar, Lelegler, Luviler ve Ledler olduğunu görüyoruz. Bölgenin sakinlerinden olan Misyalılar belirli zamanlarda Troya'ya bağlı şehir devletleri kurarak yaşamışlardır. Daha sonra Kimmerler ve Lidyalıları görürüz bu coğrafyada.  


Konum

Manastırhan Kazdağları Butik Otel’in bulunduğu bölgede geçmişte bir rum manastırı olduğu rivayet edilir. Bu sebeple de otel’in yanıbaşından akan çay’ın adı Manastır Çayı’dır. Yıllar içerisinde  yolcuların konaklayıp dinlendikleri bir han olarak kullanılan otel binası günümüzde de restore edilerek butik otel olarak hizmet vermektedir.   Otelimiz eski Osmanlı İzmir-Çanakkale yolu üzerinde Manastır köprüsünün ve çayının yanında konuşlanmıştır.  

1934–1938 yıllarında Avcılar köyünde muhtarlık yapan Ahmet ALTAY 1934 yılından önce, İstanbul Sarayburnu'nda Osmanlı devletinin son padişahı olan Vahdettin’in koruma polisliği görevinde bulunmuş ve daha sonra o görevinden ayrılmıştır. Aslen Selanik göçmeni olan muhtar Ahmet ALTAY, İstanbul paşalarından Âdem paşa ve eşleri Necmiye hanımın vasıtaları ile M. Kemal ATATÜRK ile tanışma şerefine nail olmuştur. Dolmabahçe sarayında Ata’yı ziyaret eden muhtar Ahmet ALTAY, İstanbul'dan ayrılırken, kendisini Avcılar köyüne davet etmiştir. M.Kemal ATATÜRK, hastalığı ve yaşamının son dönemlerinde, yurt gezilerini ertelemiş ancak her şeye rağmen, 10–14 Nisan 1938 tarihlerinde Burhaniye, Havran ve Edremit ilçelerini ziyaret etmiş ve en son Manastır köprüsüne uğrayarak, burada otelimizin bahçesinde kısa bir mola verip, 550 yıllık çınar ağacının altında kahve içmiş ve büstünü muhtar Ahmet ALTAY’a hediye etmiştir.   M. Kemal ATATÜRK sağlığında iken, kendi büstünün ilkini Dolmabahçe sarayına, ikincisini Amasya hükümet konağına, üçüncüsünü ise Avcılar köyüne armağan etmiştir.   Otelimizin bahçesinde bulunan, M. Kemal ATATÜRK’ün altında kahve içtiği 550 yıllık çınar ağacı Anıtsal Ağaç olarak Atatürk Çınarı olarak tescillenmiş, M.Kemal Atatürk burada mola verdiği için ise otelin adı Manastır Mola olarak öngörülmüştür.  

Olanaklar

Oda servisi Havlu değiştirme Nevresim/çarşaf değiştirme
Doktor çağırma Havaalanına servis Fuar merkezine servis
Araba kiralama Bisiklet kiralama Sightseeing (şehir gezisi)
Yat kiralama Evcil hayvan bakımı Programlı sightseeing (şehir gezisi)
Ütü hizmeti Çarşaf sağlanır İbadethane
Havlu sağlanır Kablolu TV Minibar
Güneşlenme çimenliği Bahçe teras Çatı bahçesi
Çocuk oyun alanı Piknik alanı/masalar Yangın alarmı
Duman dedektörü Girişlerde güvenlik kamerası Lobide güvenlik kamerası
Koridorlarda güvenlik kamerası Güvenlik görevlisi (24 saat güvenlik) Özel park yeri
Yürüme mesafesinde park yeri Park yerinde güvenlik görevlisi Engelliler için park yeri
Güvenli bisiklet/motosiklet park yeri Yolcu otobüsü park yeri Hiking (uzun yürüyüş) patikası
Doğal patika Jogging (Koşu) parkuru Dağ bisikleti
Zanaatkarlar merkezi Balık tutma Avlanma
Konferans odası Konferans olanakları Sesli ve görsel konferans ekipmanları
Konferans odalarında ISDN internet Konferans odalarında DSL/b Internet Kablosuz internet
Otelin yanında konferans merkezi Ziyafet/şölen olanakları Toplantı olanakları
Projeksiyon Ücretsiz kablosuz internet Teras
Güneş terası Kütüphane Sigara içilebilir alan
Havuz Gelin suiti Allergy free
Genel otopark Oda temizliği Restoran
Açık havuz Yoga Alternatif sporlar
Şömine

Servisler

Çamaşırhane hizmeti Oda servisi Havlu değiştirme
Nevresim/çarşaf değiştirme Bisiklet kiralama Sightseeing (şehir gezisi)
Yat kiralama Evcil hayvan bakımı Programlı sightseeing (şehir gezisi)
Çarşaf sağlanır İbadethane Havlu sağlanır
Kablolu TV Minibar

Kurallar

Giriş saati Giriş günü saat 14:00 sonrası.
Çıkış saati Çıkış günü en geç saat 12:00.
Evcil Hayvanlar Evcil hayvan serbest.